Už v staroveku vedeli, že očista a následné omladenie tela je nevyhnutné pre udržanie ľudského zdravia. Život v 21. storočí nám však prináša mnohonásobne viac znečistenia, než akému boli ľudia vystavení v minulosti. Vzduch, ktorý dýchame, voda, ktorú pijeme aj jedlo sú plné látok, ktoré znečisťujú organizmus. Detoxikačnú kôru by si preto mal občas urobiť každý.
S akými problémami detox pomôže:
• s tráviacimi problémami (nadúvaním poruchami trávenia, zápchou)
• s bolesťami hlavy, slabú imunitou
• s nervozitou a zlou náladou
• s únavou a nedostatkom energie a vitality
• s nadváhou, s pomalým metabolizmom
• so zadržiavaním metabolických tekutín
• so suchou pokožkou, s regeneráciou
A život bude hneď veselší 🙂
Kde sa v tele berú toxíny
Telo samo sa síce dokáže v určitej miere detoxikovať samo (k čomu slúži predovšetkým pečeň a črevá), lenže v dnešnej dobe sú naše orgány a poťažmo aj imunita vystavené takému množstvo toxických látok (z ovzdušia, stravy, atď. ) a chemickému stresu, že mu musíme pomôcť, čo potvrdzuje aj rad odborníkov z radov vedcov.
Takže detox je vlastne eliminácia nezdravých toxických látok v tele. Pomáha zlepšiť trávenie, urýchľuje metabolizmus a zlepšuje psychickú pohodu.
Čo je účelom detoxikácia
Účelom detoxikácie je primárne odstrániť nefunkčné bielkovinové látky (autofagie) tkaniva a toxické látky, ktoré sa v organizme hromadia. Sedavé zamestnanie, konzumácia potravín s nadmierou sacharidov, nekvalitných tukov, farbív, konzervantov alebo i živočíšnych bielkovín – to všetko sa v tele ukladá. Následne sa spomaľuje regenerácia orgánov, vznikajú chronické zápaly, hrozí astma, cukrovka, vysoký krvný tlak, alergie, kožné choroby, srdcové ochorenia alebo aj nádory.
Myslime na prevenciu, kým je čas.
Ktoré orgány sú najviac zaťažené?
Pečeň – zúčastňuje sa metabolizmu tukov, cukrov a bielkovín. Dokážu odbúrať škodliviny z liekov a alkoholu. Sú zásobárňou hŕbu prospešných látok ako železa, vit. A, K, D alebo B12.
Ak je pečeň zaťažované toxíny, môže dôjsť k spomaleniu metabolizmu a vy spaľujete menej kalórií a horšie zhadzuje kilá.
Obličky a močové cesty – filtrujú krv a vyrába moč, ktorá odvádza toxíny a odpadové látky vzniknuté rozpadom bielkovín.
Črevá – vstrebávajú potravu a vodu do krvného obehu a zbavujú nás odpadu vzniknutého pri trávení a metabolizmu pečene. A to stačí zvýšiť príjem vlákniny … zanesenia čriev spôsobuje plynatosť, zápchu a znížené vstrebávanie vitamínov a minerálov. Nános v tráviacom systéme môže vážiť až 10 kg. Pomocou detoxikácie sa časti tohto nánosu môžete zbaviť as jeho odstránením sa zníži aj vaša váha.
Lymfatický systém – cez lymfatické uzliny odfiltrováva telo cudzie látky a toxíny.
Medzibunkovej priestory – vplyvom nesprávneho životného štýlu sa v medzibunkových priestoroch usadzujú toxíny a soľ, čo má za následok zadržiavanie vody v tele.
Detox a chudnutie
Detoxikácia rozhýbe metabolizmus as ním tiež očistné procesy v tele. Zrýchlený metabolizmus rovná sa zrýchlené spaľovanie kalórií a zlepšené odbúravanie tukov. Jednoduché počty, že?
Najúčinnejšia je aktivovať organizmus zvnútra. Ak podporíte metabolizmus, zlepšíte tiež vstrebávanie potrebných živín, vitamínov, enzýmov, stopových prvkov a minerálnych látok potrebných pre chudnutie. Vstrebávanie živín prebieha hlavne v tráviacom trakte. Ak sú zanesené črevá, vstrebávanie živín je neefektívne. Strava zostáva v tráviacej sústave a vznikajú tak ďalšie toxíny v črevách. Očista čriev, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou každej detoxikácie, tak prospeje za všetkých okolností aj v prípade chudnutia.
Obdobne je tomu u detoxikácie pečene. Ak je pečeň permanentne zaťažovaná, toxíny nie sú dostatočne odbúravajú a dochádza k ich hromadeniu. To sa potom môže prejaviť v spomalenom metabolizme. Odbúravanie tukových buniek, do ktorých sa toxíny ukladajú, je potom ťažšie.
4 pravidlá pre úspešnú detoxikáciu:
1. Pitný režim
Voda odplavuje z tela škodlivé látky. Preto sa odporúča vypiť minimálne dva litre vody denne. Avšak je to individuálne. Podporí to detoxikáciu, aj zefektívni chudnutie.
2. Zdravé stravovanie
Zmena jedálnička – odľahčiť ho niekoľkými porciami ovocia a zeleniny. Niektoré potraviny majú totiž schopnosť naviazať na seba toxíny a podporovať detoxikáciu.
3. Pohyb
Detoxikácia je ešte účinnejší, keď do svojho denného režimu zaradíme viac pohybu. Stačí obyčajná chôdza alebo ľahké posilňovanie.
4. Pravidelné vyprázdňovanie
Zaradíme Ak do svojho jedálnička veľa zeleniny a celozrnných výrobkov, máme šancu na pravidelné vyprázdňovanie. Nemôže sa potom stať, že dôjde k spätnému vstrebávaniu vody s toxickými látkami do cievneho systému a pečene.